Szczebrzeszyn

NA ROZTOCZU - Szczebrzeszyn

Ośrodek kolonijny w Szczebrzeszynie znajduje się w obiektach internatu Zespołu Szkół nr 2, w centrum miejscowości, na dużym terenie rekreacyjno – sportowym.

  • budynek: murowany, piętrowy
  • liczba miejsc: 90
  • pokoje: 3 - 5 osobowe
  • łazienki: w pokojach
  • kuchnia i stołówka w odległości 100m: TAK
  • świetlica: TAK
  • kąpielisko strzeżone: nad jeziorem w Zwierzyńcu (10 km): TAK
  • tereny rekreacyjno – sportowe: boiska, plac zabaw obok ośrodka na terenie szkoły, oraz na pobliskim Orliku.

Szczebrzeszyn – miasto w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, nad rzeką Wieprz. Położone na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, na Roztoczu, w regionie który zyskuje obecnie coraz większą sławę jako miejsce atrakcyjne do wypoczynku, o przepięknych krajobrazach, niezniszczonej przyrodzie i bogatej historii.

Miasto to znane jest m.in. z wiersza Jana Brzechwy ze słowami „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”, dlatego też ważną atrakcją miasta jest pomnik chrząszcza grającego na skrzypcach.

Szczebrzeszyn posiada prawa miejskie od 1352 roku (nadane przez Kazimierza Wielkiego), przez wieki ścierały się tutaj różne kultury i religie: katolicy, żydzi, kalwini, arianie. O przeszłości świadczą pozostałe budowle: barokowy kościół św Katarzyny, cerkiew z XV wieku, synagoga. Obrazu dopełnia jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy. Z Michałowa k. Szczebrzeszyna wywodzi się ród Kaczorowskich – matki Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II.

Kolonie w Szczebrzeszynie to mnóstwo atrakcji: wypoczynek nad jeziorem w Zwierzyńcu, wycieczki piesze po Roztoczańskim Parku Narodowym – m.in. podziwianie urokliwych wodospadów „Szumy nad Tanwią” oraz liczne wycieczki min.: Lublin – miasto o bogatej historii, z ciekawym programem zwiedzania dla dzieci i młodzieży, Zamość – miasto o niezwykłej architekturze wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Zwierzyniec, uzdrowisko w Krasnobrodzie, obóz zagłady w Bełżcu.