Ochotnica Dolna Barnasiówka

W GÓRACH - Ochotnica Dolna Barnasiówka

Ośrodek kolonijny „Barnasiówka” to idealne miejsce na pobyt dzieci i młodzieży – duży obiekt, z terenem do gier i zabaw, wokół wspaniałe góry, a w pobliżu szerokie, kamieniste plaże nad potokiem.

  • budynek murowany piętrowy
  • liczba miejsc: 85
  • pokoje: 3 - 6 osobowe
  • łazienki: w pokojach
  • kuchnia i stołówka: TAK
  • świetlica, sala TV: TAK
  • tereny rekreacyjno – sportowe: miejsce do gier i zabaw kolonijnych, boisko wielofunkcyjne. Ogólnodostępny kompleks sportowy Orlik – w centrum miejscowości. W pobliżu liczne szlaki turystyczne oraz miejsce do rekreacji nad rzeką.

Ochotnica Dolna - miejscowość w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim.

Ochotnica leży w Gorcach i schodzących ku Dunajcowi zboczach Beskidu Sądeckiego. Okolice Ochotnicy to Gorczański Park Narodowy i Popradzki Park Krajobrazowy z rezerwatami przyrody „Kłodne nad Dunajcem” i „Pusta Wielka”. Do ważniejszych szczytów należą: Turbacz (1310 m), Lubań (1211 m), Gorc (1230 m), Kiczora (1282 m).

Ochotnica (jedna z najdłuższych wsi w Polsce) to dwie wsie: Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna położone wzdłuż drogi o długości 20 km, w dolinie rzeki Ochotnica. Pola i zabudowania miejscowości zajmują dolną część doliny rzeki, wraz ze zboczami dwóch pasm górskich otaczających dolinę tej rzeki – Gorców i Lubania. Od zachodniej i północnej strony tereny wsi podchodzą aż pod Przełęcz Knurowską (846 m n.p.m.) i wierzchołki głównego gorczańskiego grzbietu biegnącego od Gorca po Jaworzynę Kamienicką, od południa wciskają się w kotliny długiego Pasma Lubania.

W Ochotnicy można zobaczyć liczne zabytki architektury góralskiej: stare, drewniane domy, zabytkowe spichlerzyki, kapliczki, piwnice i studnie, z których część powstała jeszcze w XVIIIw. Najcenniejszym zabytkiem jest kościół Znalezienia Krzyża Świętego z 1816 r. Na terenie gminy sporo jest również miejsc związanych z historią II wojny światowej i pamiątek z tego wydarzenia (tereny te były miejscem licznych walk w czasie II wojny światowej).